Pronajmout si vůz z půjčovny aut Praha lze i na jednodenní nebo víkendový výlet. Jedním z atraktivních míst pro takovéto akce je i přehrada Lipno. Jedná se o největší umělou vodní plochu v naší zemi, na délku měří něco málo přes čtyřicet kilometrů. I kdyby tu však žádná přehrada nebyla, bylo by koryto řeky Vltavy zřejmě velmi často navštěvováno rekreanty, převážně turisty a cykloturisty. Jde o jednu z nejkrásnějších oblastí střední Evropy.

přehrada Lipno

My bychom vás chtěli pozvat zejména na oblast pod přehradní hrází, která si zachovala svou tvář i přes činnost člověka, a jež patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším v Evropě. Značnou výhodou je to, že s autem pohodlně zaparkujete třeba v centru Loučovic, poobědváte v některé z místních restaurací a pak se vypravíte na pěší výlet podél proudu Vltavy.

Rožmberk nad Vltavou

Čekají tu na vás Čertovy proudy, úchvatné balvanité koryto, které patří k vodácky nejobtížnějším úsekům na světě, což prokazuje i úmrtí kajakáře Petra Šarocha v srpnu roku 1984. Naleznete tu jeho pomníček i s kusy jeho rozbitého kajaku. Nenechme se ale zneklidnit smrtícími vlnami v obřích válcích a vydejme se k Čertově stěně, z jejího vrcholku je velmi působivý výhled na kamenitý svah, který je chráněnou přírodní památkou, a poté se můžeme vypravit do Vyššího Brodu, prohlédnout si tamní klášter a zavítat na centrální náměstí, kde jsou k dispozici obchůdky, pekárna, cukrárna a snad i restaurace.

Nazpět se k pronajatému vozidlu navrátíte vlakem z Vyššího Brodu do Loučovic, kde si lze zajistit nocleh, a další den se můžete vypravit třeba na hrad Rožmberk nad Vltavou, anebo do Českého Krumlova, kde na vás čeká rozsáhlá zámecká zahrada, překrásný renesanční zámek a městská památková rezervace s působivými domovními fasádami a křivolakými uličkami. Věříme, že se vám na horním toku Vltavy zalíbí, a budete se tam rádi vracet častěji.