Pokud archeolog nebo i obyÄejný ÄlovÄ›k najde nÄ›jakou fosÃlii Äi staré artefakty, jako napÅ™Ãklad mince Äi nástroje, rozhodnÄ› nás v prvnà řadÄ› zajÃmá, jak je onen nález starý. K tomu nám může pomoci hned nÄ›kolik různých, na sobÄ› nezávislých metod, avÅ¡ak za jednu z nejpÅ™esnÄ›jÅ¡Ãch je považována metoda rozpadu prvků.
Â
JednoduÅ¡e Å™eÄeno, každý izotop má svou rozpadovou Å™adu, kdy se postupnÄ› mÄ›nà na prvky s nižšÃm protonovým ÄÃslem. Tento proces také produkuje radioaktivitu, a to v různém množstvÃ. Zdaleka nejlepÅ¡Ãm pÅ™Ãkladem zde může být uran, avÅ¡ak nenà ani zdaleka jediný.
Â
Â
Stářà tak můžeme urÄit tÃm, že zjistÃme pomÄ›r rozpadajÃcÃch se izotopů a prvku, ve který se zrovna ten mÄ›nÃ. Jelikož pak dobÅ™e známe u jednotlivých prvků poloÄas rozpadu, můžeme z jejich pomÄ›ru snadno urÄit, jak je onen pÅ™edmÄ›t starý.
Â
Je vÅ¡ak samozÅ™ejmé, že tuto metodu nelze použÃt vždy. AÄkoliv se totiž izotopy vyskytujà v pÅ™ÃrodÄ› pomÄ›rnÄ› hojnÄ›, nenajdeme je na vÅ¡ech naleziÅ¡tÃch. V takových pÅ™Ãpadech musÃme využÃt jiné způsoby, napÅ™Ãklad uhlÃkovou metodu. Pokud je to vÅ¡ak jen trochu možné, použÃváme tu izotopovou.
Â
Â
Důvodem je pÅ™edevÅ¡Ãm jejà vysoká pÅ™esnost. Na rozdÃl od ostatnÃch totiž nenà nic, co by mohlo rozpad prvků nÄ›jakým zásadnÃm způsobem ovlivnit a naruÅ¡it tak datovánÃ. NemusÃme se starat o to, jakými procesy artefakt pÅ™i svém vzniku procházel.
Â
NavÃc je zde i ta výhoda, že mnohé izotopy majà skuteÄnÄ› velmi dlouhé rozpadové Å™ady. To znamená, že můžeme datovat i velmi staré fosÃlie. PopravdÄ› právÄ› tÃmto způsobem jsme zjistili mimo jiné také stářà naÅ¡Ã planety, a to už je rozhodnÄ› co Å™Ãct.
Â
Nenà tedy divu, že se na ni archeologové i paleontologové velmi spoléhajÃ. Je vÅ¡ak jen otázkou Äasu, kdy bude vymyÅ¡lena nÄ›jaká jiná, lepÅ¡Ã a pÅ™esnÄ›jÅ¡Ã metoda. S postupujÃcÃm vývojem vÄ›dy a techniky to vypadá, že na to nebudeme muset již dlouho Äekat. A to je dobÅ™e. Pomůže nám totiž zodpovÄ›dÄ›t nÄ›které z otázek z historie.