Internet byl původnÄ› zamýšlen jako zajiÅ¡tÄ›nà volného pÅ™Ãstupu k informacÃm pro vÅ¡echny. To se i povedlo. Najdeme na nÄ›m prakticky vÅ¡e, co nás zajÃmá. A pokud hledáme informace v koncentrovanÄ›jÅ¡Ã formÄ›, pak můžeme použÃt nÄ›kterou z internetových encyklopediÃ, z nichž je zdaleka nejznámÄ›jÅ¡Ã Wikipedie. Můžeme ale skuteÄnÄ› věřit vÅ¡emu, co je zde uvedeno?
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ›, tyto webové stránky se tvářà na prvnà pohled serióznÄ› a je jasné, že se snažà o maximálnà možnou pÅ™esnost informacÃ. Problém je vÅ¡ak v tom, kdo zdejÅ¡Ã Älánky tvoÅ™Ã. Tyto encyklopedie jsou totiž postaveny na tom, že do nich může pÅ™idávat pÅ™ÃspÄ›vky v podstatÄ› kdokoliv. A ano, mÄ›ly by být kontrolovány, aby nebyly uveÅ™ejnÄ›ny nesmysly, avÅ¡ak pÅ™ispÄ›vatelů je mnoho a moderátorů málo. ÄŒasto se tedy stává, že nÄ›co proklouzne, zvláštÄ› když se daný Älánek tvářà na prvnà pohled skuteÄnÄ› serióznÄ›.
Â
Jak tedy máme poznat, co z vÄ›cÃ, které jsou zde uvedeny, je pravda? Bohužel to nenà tak snadné, jak by se mohlo zdát. Ideálnà je, pokud je u pÅ™ÃspÄ›vku i odkaz na původnà zdroj Äi zdroje informacÃ. Ten nám umožnà si snadno ověřit, zda je to, co je zde psáno, skuteÄnÄ› pravda. OvÅ¡em u mnoha artiklů toto chybÃ. Co tedy máme v takovém pÅ™ÃpadÄ› dÄ›lat?
Â
Â
Nezbývá nám, než buÄ Älánku věřit, nebo svou otázku zadat do internetového vyhledávaÄe a snažit se najÃt původnà zdroj dané informace. Bohužel, u nÄ›kterých obskurnÃch faktů to může být pomÄ›rnÄ› obtÞné, a původnÃho zdroje se tak nenà možné dopátrat. ZvláštÄ› pokud byla daná vÄ›c Äasto použÃvána napÅ™Ãklad pro Å¡ÃÅ™enà propagandy – tehdy je hledánà pravdy skuteÄnÄ› nároÄné.
Â
Proto bychom k internetovým encyklopediÃm mÄ›li pÅ™istupovat s pomÄ›rnÄ› velkou dávkou skepse. JistÄ›, mohou tvoÅ™it dobrý odrazový můstek, pokud se o nÄ›jaké téma vÃce zajÃmáme, avÅ¡ak v pÅ™ÃpadÄ›, že chceme jÃt do hloubky, nebo to potÅ™ebujeme napÅ™Ãklad pro nÄ›jaký projekt do Å¡koly, je rozhodnÄ› dobré najÃt původnà zdroj. Tak budeme mÃt jistotu, že známe skuteÄnou pravdu.