Extrémní vedra, která lidstvo nejspíš v budoucnosti čekají, pravděpodobně ohrozí starší osoby. A především se to bude týkat těch, co žijí v Asii a Africe. Dnes se s těmito intenzivními vedry setkává v uvedených oblastech asi 14 % starších dospělých, za 20 až 25 let by to mohlo být kolem 23 %. Očekává se, že v roce 2050 by se tento fakt mohl dotýkat až čtvrtiny světové populace starších osob.

Vědci v časopise Nature Communications uvádějí, že do 25 let by mohlo lidstvo zažít teplotní extrémy, které by mohly přesahovat 37,5 °C. Co se týká akutního horka, celosvětově se s největší pravděpodobností zvýší počet dnů, které překročí teplotu 37,5 °C z deseti na dvacet. Zkrátka intenzita i četnost vysokých teplot bude oproti dnešku významně narůstat.

V horku se musí senioři ochlazovat

Proč horkem trpí právě starší osoby

Významní američtí kardiologové a epidemiologové říkají, že ochrana starší populace bude stále důležitější, neboť tyto osoby jsou vůči důsledkům takového tepla velice zranitelné. Ať se jedná o akutní expozici nebo dlouhodobé vystavování vysokým teplotám.

Lidský organismus snese vysoké teploty jen do určitého limitu. Jde o vysokou značnou fyziologickou zátěž A stárnoucí tělo je na tom ze všech lidí nejhůře – nedokáže se totiž efektivně ochlazovat. Navíc staří lidé trpí často různými chronickými nemocemi, a ty se s narůstajícím horkem obvykle zhoršují. Jedná se hlavně o kardiovaskulární choroby, a také cukrovku. Mnoho léků, které starší osoby většinou již užívají, organismus dehydratuje. A pravidelné pití tito lidé často podceňují. Anebo z důvodu kognitivních poruch či omezené pohyblivosti nejsou schopni se sami před horkem ochránit. A tak je vedro pro osoby po sedmdesátce horší než pro kohokoliv jiného.

Senioři potřebují v horku větší péči

Univerzální návod, jak snížit dopad zvyšujících se teplot na stále širší stárnoucí populaci, asi neexistuje. Jsou však možnosti zajištění zdravotní péče včetně dostatečné výživy a hydratace těchto osob, včasné varování před horkem a informovanost, jak se v takové situaci chovat; rozšiřování zeleně, zejména ve městech, aby se snížily dopady suchého vedra, které je mezi budovami větší než ve volné přírodě; zřizování veřejných ochlazovacích center, a podobně.Konec formuláře