Amatérský kutil je fenomén, jemuž se věnují lidé na celém světě. V naší zemi má mnohaletou tradici, jejíž kořeny hledejme již v době reálného socialismu. Mnozí z vás tuto dobu pamatují a možná si dokážou vybavit s docela velkou přesností, jak pracné bylo shánění například stavebního materiálu a řemeslníků, kteří vám postaví chatu nebo provedou podobné pracovní činnosti v městském bytě. Tomuto fenoménu se věnuje například film s Petrem Kostkou v hlavní roli „Pátek není svátek“.

žárovka na stropě

Amatérští kutilové se pouštěli do různých pracovních aktivit a jednou z nich byla i montáž a oživení elektroinstalace. Ne vždy to ale vychází podle našich představ. Kde mohou amatéři udělat nejvíce chyb, a proč se vyplatí svěřit práci elektrikáři v Praze 13?

Nevhodný průřez vodičů – řeknete si, že přece natažení kabelů do zdi a rozmístění rozvodných krabic, zásuvek a vypínačů není nic náročného, a zvládnete to i sami, a tak nakoupíte předepsané měděné vodiče, ale uděláte fatální chybu v jejich průřezu. Pokud budou vodiče příliš tenké, budou se přehřívat a můžete vlivem zkratu a vzniku elektrického oblouku i vyhořet.

elektrické žárovky

Zásuvky na špatném místě – toto je poměrně nebezpečná bolístka každého místa, kde se amatér rozhodne čarovat s elektroinstalací. Mohou jej napadnout i docela bláznivá řešení, jako je umístit zásuvku v sousedství kuchyňského dřezu z vodou anebo hned vedle umyvadla v koupelně. Stačí pak krátkodobý kontakt vodičů v zásuvce s vodou, a jste ohroženi na životě.

Svítidla – u instalace svítidel se může objevit problém v souvislosti s nevhodnou volbou jejich krytu, a to zejména tam, kde se jedná o venkovní prostředí, zasažené povětrnostními vlivy. Jestliže si zvolíte nevhodné svítidlo, do jehož konstrukce později pronikne voda a vlhkost, může tu opět dojít ke zkratu, a v některých případech i k požáru.