Co je covid?
Pod tímto pojmem si ještě před pár lety nikdo neuměl představit o co vlastně jde. Velice rychle jsme se ale dočkali odpovědí. Jde o virus, který byl podle části vědců uměle vytvořený v laboratoři a nejspíš omylem vypuštěný ven. Způsobuje vážné onemocnění dýchacích cest. Vzhledem k tomu že se šíří kapénkami, není v podstatě žádná účinná obrana před nákazou, kromě absolutní izolace lidí. A tak se u nás začaly zavírat nejprve zábavní podniky, poté obchody a nakonec i firmy. Lidem to způsobilo obrovské psychické i finanční problémy, a s mnohými následky se někteří potýkají i dnes, 4 roky po vypuknutí pandemie.

covid testy

Nákaza se šířila rychle
Během podzimu a zimy se šíří nejvíc nemocí za celý rok. Může za to především fakt, že lidé jsou bezohlední a i nemocní chodí do práce a třeba i do kaváren. Není divu, že jsou nemocní všichni, a část lidí dokonce i vícekrát za jednu zimní sezonu. A mezi nemoci, které jsou nyní na seznamu respiračních chorob, které na nás útočí, je i covid. Napadá nezřídka i plíce, a nikdo předem neví, jak nemoc přečká.

Aby se nemoc nešířila tak rychle, bylo nutné chodit na PCR testy, které měly pomocí výtěru z nosohltanu odhalit nakažené jedince. Bohužel byla testovací centra přetížená a na výsledky se čekalo několik dní, takže toto nebyla moc účinná cesta. Daleko lepší byly antigenní testy Covidexpert.cz, které se používaly nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i u jednotlivců a ve firmách.

covid test

Proč jsou lepší?
Spousta lidí má v živé paměti podstupování PCR testů. Mnohdy šlo o bolestivý zákrok, po kterém někteří lidé dokonce krváceli z nosu. Mnozí odběratelé vzorků byli hrubí a poškodili tak sliznici, která reagovala krvácením. U antigenního testu nic takové nehrozí, pokud je test prováděn pomalu a opatrně.
Vzorky se berou ze slin nebo z přední strany nosu a vzorek se smíchá s roztokem. Výsledek je vidět hned.