Je jasné, že v našich podmínkách se v zimě zkrátka bez topení neobejdeme. I když počítáme s efektem globálních změn klimatu, stále ještě nejsou takové, aby náš druh, pocházející z tropického prostředí afrických savan, dokázal přežít bez úhony zimu v mírném klimatu. Nehledě na to, že se chceme doma cítit dobře, a příjemná teplota je rozhodně jedním ze základních předpokladů, aby tomu tak bylo.

místnost s podlahovým topením

To je ostatně i důvod, proč dnes najdeme ve všech stavěných obývaných domech také topení. Avšak zatímco dříve se topilo pouze krbem a krbovými kamny, dnes se nejčastěji používá centrální vytápění, kdy je teplo z kotle vedeno do plechových radiátorů, které následně ohřívají místnost. Avšak i tento způsob začíná být pomalu překonaný.

Stále častěji totiž vidíme namísto toho suché podlahové topení eshop.termtech.cz, kdy jsou vyhřívací rošty umístěny těsně pod podlahou. Díky tomu nám pak není zima od nohou a navíc je teplo rovnoměrně rozprostřeno po celé místnosti. A to je rozhodně něco, co se počítá. Nehledě na fakt, že zde nejsou radiátory, které by nám překážely například při rozmisťování nábytku a o které bychom se mohli poranit.

ovládací kolo radiátoru

Je samozřejmě jasné, že ani tato technologie ještě není dokonalá, a rozhodně má své mouchy. Například je zde fakt, že se jedná o topení suchou cestou. Zatímco například klasické radiátory fungují na tom principu, že se ohřívá voda, která v nich je, u toho podlahového nic takového nenajdeme. To může v některých lidech způsobit obavy z požáru, zvláště pokud mají podlahy dřevěné a nikoliv například betonové.

Také je tu fakt, že se k nim nejde tak snadno dostat. Pokud začne téct radiátor, nebo jednoduše přestane hřát, okamžitě to vidíme a je snadné jej zastavit. Porucha se pak většinou dá odstranit poměrně snadno. U podlahového je však nutné se k němu nejprve dostat, což může představovat problém.

Je tedy otázkou, zda se v dnešních podmínkách skutečně jedná o nejlepší způsob vytápění. Zdá se totiž, že prozatím jsou ty klasické lepší.